субота, 1 грудня 2012 р.

10 клас

                                      Тема уроку. Змочування. Капілярні явища
Мета уроку:
закріпити знання про поверхневий натяг рідини та навички і вміння розв’язувати задачі на визначення поверхневого натягу рідини;
розширити уявлення учнів про явище змочування і незмочування, капілярність, про значення капілярності в сільському господарстві, побуті, медицині;
розвивати логічне мислення учнів, інтерес до фізики як науки;
виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
Обладнання: комп’ютер, плазмовий телевізор, посудина з водою, пластинка зі скла, пружина, парафінова свічка, аркуш паперу, олія, капілярні трубки, мило, перець мелений, шовкова нитка, склянка з водою, чаша з ручкою, динамометр
Міжпредметні зв’язки: біологія, екологія, математика, хімія, фізика.
Тип уроку: комбінований
План:
1.        Актуалізація опорних знань
-          перевірка д/з
-          перевірка знань (фронтальне опитування, робота біля дошки, короткочасне тестування)
-          дослідне підтвердження поверхневого натягу рідини
2.        Мотивація навчальної діяльності
3.        Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу
4.        Узагальнення і систематизація знань
5.        Підбиття підсумків. Повідомлення д/з
ХІД УРОКУ
1.                  Перевірка д/з
Опитування 1 учня з місця:
- Що таке рідина?
- Коли виникає явище поверхневого натягу рідини?
- Навести приклади дослідного підтвердження
2.                  5-ом учням дано завдання тестові на картках
3.                  1 учень працює біля дошки над домашньою задачею:
Визначити коефіцієнт поверхневого натягу бензолу методом відриву крапель, якщо його густина 880 кг/м3, об’єм 6 см3. Крапель спостерігалось 570. В момент відриву діаметр вузької частини шийки краплі дорівнював 1 мм.
4.                  Фронтальне опитування:
Запитання
Відповідь
Властивості рідини, характерні твердим тілам
Зберігає об’єм, утворює поверхню, характеризується певною міцністю на розрив
Властивості рідини, характерні газам
Набуває форми посудини, в якій міститься
Властивості рідини, характерні тільки рідині
Нестисливі, спричиняють поверхневий (молекулярний) тиск,займають певний об’єм, що обумовлено міжмолекулярною взаємодією, текучі і набувають форму посудини, в’язкі, наявний ближній порядок розташування молекул
Які сили створюють поверхневий натяг?
Сили молекулярної взаємодії
Як діє і як напрямлена сила поверхневого натягу?
В площині поверхні рідини перпендикулярно до контуру, що обмежує вільну поверхню рідини
Що таке поверхневий натяг(ПН) рідини?
Величину, що є відношенням сили ПН, що діє на межу поверхневого шару певною довжиною, до цієї довжини
В яких одиницях вимірюється коефіцієнт поверхневого натягу
Н/м або Дж/м2
Від чого залежить ПН рідини?
Від природи рідин, від наявності домішок
Із збільшенням температури ПН зменшується, бо збільшується відстань між молекулами і сили міжмолекулярної взаємодії зменшуються
Де можна взнати коефіцієнти ПН для окремих речовин?
В таблиці сталих про коефіцієнти ПН
Після пояснення учнем задачі біля дошки, збирання тестових робіт і по закінченні фронтального опитування проводимо досліди, тобто розв’язуємо експериментальні задачі:
Дослід1.
Наливаємо в півпорційну тарілку води глибиною1-1,5 см. Після того, як вона заспокоїться, насипаємо перцю густо по всій поверхні. Торкаємося куском мила до поверхні. Спостерігаємо, що перчинки втечуть вбік від мильної плями. (Пояснюємо дослід через зменшення ПН і перевагу сили, що діє з боку чистої води без мила).
Дослід 2.
У вірші «Печера Просперо» Лоуренс Дарелл описує нічну риболовлю острогою в лагунах біля гір Албанії. Ловити рибу острогою можна тільки в дуже прозорій і спокійній воді, бо легенький бриз навіть може завадити прицілюванню. А якщо влити кілька крапель оливкової олії, то можна заспокоїти воду. (Пояснюємо дослід з точки зору того, що на воду з боку плівки діє змінна сила опору, напрямлена перпендикулярно поверхні води. Хвилі затухають і поверхня води заспокоюється).
Дослід 3.  
Покладемо чашу з ручкою (попередньо динамометром знайшовши її вагу) на поверхню води в склянці. Динамометром зачепивши ручку, повільно піднімаємо чашу. Звертаємо увагу, що покази динамометра більші за вагу чаші. (Пояснюємо дослід так: сила поверхневого натягу утримує чашу і ми застосовуємо більшу силу, щоб подолати міжмолекулярну взаємодію).
Вчитель: Отже, як зменшити поверхневий натяг? …
Проблема зменшення поверхневого натягу через хімічні речовини і теплові забруднення є екологічною проблемою, тому що деякі види комах зникли через те, що вони жили на поверхні водойм.
Вчитель: Сьогодні на уроці продовжимо вивчати властивості рідини і ближче познайомимося з такими явищами, з якими зустрічались ще в 7 кл., як змочування, незмочування і капілярність.
Записуємо тему уроку(на дошці). На уроці ми повинні з’ясувати як відбуваються явища змочування і незмочування, чому можлива капілярність і яке значення ці явища мають у житті людини.
Дослід 4.
Візьмемо скляну пластинку і розтоплений парафін. Капнемо на них по черзі воду. Будемо спостерігати, що по склу вода розтеклась, а на парафіні тримається кулькою.
Отже, вода змочує скло і не змочує парафін.
Дослід 5.
 Аркуш паперу опустимо в посудину з водою. Інший аркуш опустимо в посудину з олією, а потім у воду.
Таким чином, вода змочує папір і жирні тіла не змочуються водою.
Вчитель: Як же пояснити ці явища? Давайте подумаємо про сили притягання  в рідині і проаналізуємо, в яких випадках вони сильніші…
Висновок такий: при змочуванні сили притягання між молекулами рідини менші, ніж між молекулами рідини і твердого тіла, а при незмочуванні навпаки.
А тепер розглянемо все ще детальніше. На межі дотику рідини з твердим тілом ми спостерігаємо викривлення вільної поверхні рідини біля твердої поверхні. Ця поверхня рідини, викривлена на межі називається меніском. А лінія, вздовж якої меніск перетинається з твердим тілом – периметр змочування. В цій точці ми розглядаємо крайовий кут θ.
Якщо 0о≤θ<90о, то спостерігаємо явище змочування (вода і скло, ртуть і цинк) якщо  90о < θ<180о, то явище незмочування(вода і парафін, ртуть і скло). При Θ=90о рідина має плоску рівну поверхню, при θ<90о маємо ідеальне змочування, при θ=180о – ідеальне незмочування.
Розглянемо це  на екрані телевізора.
 Де ж використовують змочування? Клеєння, паяння, фарбування, змащення тертьових поверхонь, воскова поверхня листків, фруктів і соломи запобігає гниттю. Змащене жиром пір’я водоплавних птахів допомагає їм утриматися на воді.
А зараз проробимо ще досліди для з’ясування такого фізичного явища, як капілярність. Капіляри – це вузькі циліндричні трубки діаметром близько 1мм і менші. Явище руху рідини в капілярі – це капілярність.
Дослід 6.
Зануримо 3 капіляри різного діаметра у воду. Спостерігаємо підйом рідини. Спостерігаємо, що вода піднялась вище рівня посудини і най вище в тоншому капілярі.
Дослід 7.
Опустимо капіляр в посудину з олією. Побачимо, що вода піднялась, але нижче рівня в посудині.(В першому випадку ми спостерігаємо змочування рідини, а в другому – незмочування. В обох випадках в капілярі рідина матиме сферичну форму, тобто існуватиме молекулярний тиск). Рідина піднімається доти, поки гідростатичний тиск не компенсує цей додатковий молекулярний тиск.
Капілярність дуже поширена в природі, техніці, медицині, побуті, с/г.
Завдяки капілярності волога і поживні речовини поступають з ґрунту в рослини. Коли ущільнюють ґрунт навесні, то зменшують діаметр капілярів, то волога краще проникає до рослин або ґрунт висушується через те, що волога піднімається вище до поверхні. Явище капілярності використовується в памперсах, махрових полотенцях, в будівництві для ізоляції стін від вологи. Процес кровообігу пов'язаний з капілярність судин.
Прослухавши урок, учням як підсумок пропонується скласти опорний конспект уроку. Діти діляться в групи по 4 і швидко з використанням кольорових фломастерів і карточок з написами формул, малюнків, визначень і т.п.створюють на аркуші А3 своєрідний підсумок уроку.
Вчитель переглядає з дітьми учнівські роботи і демонструє свій опорний конспект на екрані.
Виставляються за урок оцінки.
Д/з: Виконати завдання № 341, прочитати §51(підручник В.Сиротюка, В.Баштового). 
                                                                                                          вчитель фізики Дишкант Л.П.

Немає коментарів:

Дописати коментар